Overslaan en naar de inhoud gaan

Nederlandse tech-M&A draait door, maar spelregels veranderen: “De grootste verschuiving is zichtbaar bij private equity”

De Nederlandse technologiesector blijft veruit de grootste M&A-markt van de Benelux, maar liet in het tweede kwartaal wel een lichte terugval zien.

Chips met Nederlandse vlag erop

Op het eerste gezicht lijkt er weinig aan de hand op de Nederlandse markt voor technologieovernames. Het aantal transacties in de Benelux bleef in het tweede kwartaal van 2026 vrijwel gelijk aan het voorgaande kwartaal. Wie echter onder de motorkap kijkt, ziet een markt die fundamenteel aan het veranderen is. Niet het aantal deals verschuift, maar de manier waarop er wordt geïnvesteerd, verkocht en gewaardeerd.

Dat blijkt uit de Benelux Technology M&A | Q2 2026 market update van Corporate Finance International (CFI) in samenwerking met Computable.

Advertentie

De Nederlandse technologiesector blijft veruit de grootste M&A-markt van de Benelux, maar liet in het tweede kwartaal wel een lichte terugval zien.

Het aantal Nederlandse targets daalde van 87 naar 73 transacties en ook het aantal binnenlandse deals liep terug.

Op zichzelf hoeft dat geen reden tot zorg te zijn. De onderzoekers zien geen aanwijzingen dat de onderliggende markt is verzwakt. Veel waarschijnlijker is dat verkopers simpelweg langer wachten op het juiste moment om een verkoopproces te starten.

Die afwachtende houding is goed te verklaren. Sinds de Europese Centrale Bank in juni de rente verhoogde voor het eerst in drie jaar tijd, is de financieringsmarkt veranderd. Hogere financieringskosten drukken op waarderingen en maken het lastiger voor kopers en verkopers om elkaar te vinden. Waar eerder nog werd gerekend op verdere rentedalingen, is die verwachting voorlopig van tafel.

Opvallend genoeg leidt dat niet tot minder overnames. De markt blijft bewegen, maar de aard van de transacties verandert.

Private equity kiest voor zekerheid

De grootste verschuiving is zichtbaar bij private equity. Investeerders blijven actief, maar richten hun aandacht steeds nadrukkelijker op bestaande portfoliobedrijven. Add-on acquisities waren goed voor bijna de helft van alle transacties in de Benelux, terwijl secundaire buy-outs vrijwel volledig stilvielen.

Dat is geen toeval. Een overname binnen een bestaande buy-and-buildstrategie is eenvoudiger te financieren en laat zich makkelijker onderbouwen met synergievoordelen.

Een verkoop van de ene private equitypartij aan de andere vraagt daarentegen om overeenstemming over een waardering in een markt waarin financiering duurder is geworden. Juist daar stokt het momenteel.

Dat betekent niet dat private equity de hand op de knip houdt. Integendeel. Nederlandse fondsen haalden in het tweede kwartaal miljarden euro's op. Main Capital sloot een fonds van 4 miljard euro, Waterland deed hetzelfde en ook Main Foundation III wist 1,25 miljard euro aan nieuw kapitaal op te halen. Het geld is er dus wel; alleen de manier waarop het wordt ingezet verandert.

Main Capital Partners was opnieuw een van de actiefste kopers van het kwartaal en bleef via bestaande platformbedrijven acquisities doen, zowel in Nederland als daarbuiten. Ook Nederlandse consolidatieplatforms als Your.Cloud van Strikwerda Investments bleven hun buy-and-buildstrategie voortzetten.

LEES OOK: Sebastian Ootjers, Head of M&A Your.Cloud: 'Klantgerichtheid en betrokken medewerkers gaan boven efficiëntie'

Kwaliteit bepaalt steeds nadrukkelijker de prijs

Misschien nog belangrijker dan het aantal transacties is wat er gebeurt met waarderingen.

Waar enkele jaren geleden nog gesproken kon worden over een gemiddelde softwaremultiple, lopen de verschillen inmiddels sterk uiteen. Hoogwaardige softwarebedrijven met voorspelbare groei, sterke klantrelaties en een geloofwaardige AI-strategie blijven rekenen op stevige belangstelling en premium waarderingen.

Ondernemingen die minder onderscheidend zijn of moeite hebben hun toekomstige concurrentiepositie uit te leggen, worden juist aanzienlijk kritischer beoordeeld.

Die ontwikkeling sluit aan bij de sectorverdeling van het afgelopen kwartaal. Software blijft met afstand het populairste segment, terwijl cybersecurity na een rustig eerste kwartaal weer duidelijk aantrekt. Ook fintech laat opnieuw groei zien. Juist in deze segmenten zoeken kopers naar bedrijven die beschikken over eigen technologie, schaalbare software en een duidelijk concurrentievoordeel.

Nederlandse kopers kijken weer vaker over de grens

Een tweede opvallende ontwikkeling is dat Benelux-kopers actiever worden buiten de eigen regio. Het aantal buitenlandse acquisities nam duidelijk toe, terwijl buitenlandse investeerders juist iets minder vaak een Benelux-bedrijf overnamen. Vooral de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en verschillende Europese landen waren populaire bestemmingen voor acquisities.

Dat is opmerkelijk. Een zwakkere euro zou Amerikaanse kopers juist in de kaart moeten spelen, maar die bleven relatief terughoudend. Volgens het onderzoek spelen strategische keuzes momenteel een grotere rol dan valutavoordelen.

België laat zien hoe snel een markt kan kantelen

Waar Nederland een stap terug deed, was België de grote verrassing van het kwartaal. Zowel het aantal Belgische targets als het aantal Belgische kopers groeide sterk. Daarmee lijkt zich een trend af te tekenen waarin Belgische software- en IT-dienstverleners steeds vaker zelf optreden als consolidator in plaats van uitsluitend overnamekandidaat.

Voor Nederlandse adviseurs is dat vooral relevant omdat de Belgische markt steeds vaker een bron wordt van actieve kopers én interessante transacties binnen de Benelux.

Een markt die niet stilvalt, maar selectiever wordt

De belangrijkste conclusie is misschien wel dat de Nederlandse technologiemarkt niet afkoelt, maar volwassen wordt.

Kapitaal is ruim beschikbaar. Strategische kopers en private equity blijven actief investeren. Tegelijkertijd ligt de lat hoger dan enkele jaren geleden. Niet iedere onderneming komt vanzelfsprekend in aanmerking voor een premium waardering, en niet iedere exit wordt automatisch gerealiseerd.

Voor ondernemers die een verkoop overwegen, betekent dat dat voorbereiding belangrijker wordt dan timing alleen. Kopers kijken kritischer naar de kwaliteit van software, de houdbaarheid van groeicijfers en de impact van AI op het toekomstige verdienmodel.

Bedrijven die daar een overtuigend antwoord op hebben, vinden nog altijd een competitieve markt. Voor ondernemingen die dat verhaal nog niet scherp hebben, kan uitstel juist de verstandigste keuze zijn.