Saaie bedrijven worden hot: buyout-investeerders ontdekken de charmes van ‘boring’ in de Benelux
De afgelopen jaren stonden in het teken van onzekerheid: tariefoorlogen, de opkomst van AI en de escalerende spanningen in Iran hebben de dealmarkt flink op zijn kop gezet. Toch is het volume aan Europese deals in de 12 maanden tot maart 2026 slechts 3 procent gedaald ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder.
Een opvallend cijfer, zeker als je bedenkt dat het laatste kwartaal (tot maart 2026) zelfs 12 procent minder deals kende – voornamelijk door de angst voor AI en de late, maar hevig gevoelde impact van de oorlog in Iran.
Maar er is hoop. En die hoop schuilt in bedrijven die tot voor kort als saai werden bestempeld.
De markt in beweging: momentum als sleutel
Momentum is alles in dealmaking. En dat momentum is de afgelopen tijd hard op de proef gesteld. Toch blijft de Benelux-markten opvallend stabiel. De dealactiviteit in de regio is de afgelopen vier kwartalen consistent gebleven, ondanks een volatiele Euronext-beurs, stijgende inflatie en aanhoudende handelstarieven die de export beïnvloeden.
Volgens de DC Advisory - European Private Equity Mid-Market Monitor: Q1 2026 is er een duidelijke trend: bedrijven die eerder als ‘boring’ werden gezien, trekken nu juist de aandacht van buyout-investeerders.
Denk aan blue-collar bedrijven in Noordwest-Europa, waar de impact van AI en geopolitieke spanningen beperkt is.
Voorbeelden zijn de overname van Zwart door Seven2 (november 2025) en de recentere acquisitie van BUKO door GBL (april 2026). Deze ‘saaie’ bedrijfsmodellen bieden veerkracht, groeikansen en synergiën – precies wat investeerders nu zoeken.
Prijzen en kopersgedrag: voorzichtigheid troef
De huidige onzekerheid maakt het voor kopers moeilijk om prijsrisico’s in te schatten.
Dit heeft de volgende gevolgen:
• Langere due diligence-processen en meer interne afstemming.
• Minder bereidheid om tijd en geld te investeren in een proces, tenzij de kans op succes groot is.
• Concurrentie om ‘veilige’ deals: als een bedrijf wel duidelijk groeipotentieel en stabiliteit toont, schieten partijen in actie – en stijgen de prijzen.
Aan de andere kant is er veel kapitaal beschikbaar dat wacht om te worden ingezet. Investeerders grijpen hun kans als ze bedrijven vinden die bestand zijn tegen schokken en waar groei of synergiën voor de hand liggen.
Gerichte transacties: 1-op-1 en gecontroleerde veiling
Door de terughoudendheid van kopers en langdurige processen ziet DC Advisory een toename in 1-op-1 deals en gecontroleerde veilingen (waar slechts een handjevol geïnteresseerde partijen wordt uitgenodigd)
Private equity-fondsen moeten DPI (Distributies aan Investeerders) aantonen aan hun LPs, terwijl de gemiddelde houdingsperiode toeneemt en portfolios groeien. Daardoor is dealzekerheid vaak belangrijker dan de prijs zelf. Ook ziet DC Advisory dat fondsen bereid zijn om oude assets af te stoten om hun portfolios op te schonen.
AI en de toekomst: helderheid in 2027?
De impact van AI op verschillende bedrijfsmodellen zal de komende 12 maanden duidelijker worden. Als de geopolitieke situatie stabiliseert – met open handel en samenwerking tussen westerse landen – kan dit een sterke dealgolf in 2027 triggeren. Dan kunnen private equity-investeerders zowel hun portfolios optimaliseren als het ongebruikte kapitaal inzetten.
Outlook: geduld is een schone zaak
Voor het derde jaar op rij geldt: private equity moet bedrijven gaan verkopen. Maar met de huidige marktschokken en de onzekerheid door de oorlog in Iran is het begrijpelijk dat fondsen nog even afwachten. LPs zullen voorlopig geduld tonen.
Er is geen gebrek aan bedrijven die willen verkopen – investeringsbanken zijn aangesteld en voorbereidingen lopen. Maar weinig processen zullen in de huidige markt daadwerkelijk van start gaan.
De hoop is dat de oorlogen in Iran en Oekraïne eindigen, het sentiment stabiliseert en processen na de zomer van start gaan. Mocht die eerste golf goed ontvangen worden, dan volgt er waarschijnlijk een tweede, sterkere golf aan het einde van het jaar en in 2027.
Al met al zal het langer duren voordat de markt weer het momentum van voor 2021 bereikt. Daartoe zijn economische stabiliteit, realistische waarderingen en pragmatische dealmaking essentieel.
Bron: DC Advisory - European Private Equity Mid-Market Monitor: Q1 2026, Mergermarket-database (Benelux-deals van 01/01/2022 tot 31/03/2026, private equity buyout-transacties met een dealwaarde van £75M of hoger, inclusief onbekende waardes, alle sectoren).