Overslaan en naar de inhoud gaan

Welkom op de nieuwe website van de M&A Community!

Welkom op de nieuwe website van de M&A Community!

Maurice Dudink, deBreij: “Ik had als partner een hele fijne start omdat 2021 mijn eerste jaar was. De M&A-markt ontplofte.”

Hij won de Award 2025 voor Best M&A Lawyer Mid-Market. Maurice Dudink, Partner bij deBreij, werd in het recente verleden al eens geroemd om het grote aantal deals dat hij in één jaar juridisch wist te begeleiden en af te ronden. Nu kijkt hij vooruit, naar wat 2026 gaat brengen. Over het jonge deBreij M&A-team, over de gevolgen van geopolitieke onrust voor de overnamemarkt, over trends en persoonlijke ambities.

Advertentie
Maurice Dudink, deBreij
© Mark van den Brink

Opnieuw valt een Partner van deBreij in de prijzen. Nadat Laura Overes beslag legde op de Award voor Best M&A Lawyer Mid-Market 2023 en Gaston Freijser in 2024, was het in december de beurt aan Maurice Dudink. Drie deBreij-winnaars op rij. Verrast en blij is de 37-jarige advocaat, voor hemzelf, maar vooral ook voor zijn collega’s.

“Qua gemiddelde leeftijd vormen wij – dat schat ik althans in - één van de jongste M&A-advocaten teams in het land, misschien wel hét jongste. Het is geweldig om dan deze waardering te kunnen scoren. Met name omdat de Award vanuit de gehele Community komt, echt feedback van de markt is… Ja, daar zijn wij, daar ben ik, erg trots op. En tot aan het moment van de uitreiking had ik echt geen idee.”

Na zijn studie Ondernemingsrecht aan de Vrije Universiteit in Amsterdam ging Dudink in 2013 aan de slag bij Allen & Overy. Om na vijf jaar te verkassen naar het – kleinere – boutiquekantoor deBreij. Op een leeftijd dat andere jongens ervan dromen piloot of brandweerman te worden, stond het voor de jonge Maurice van meet af aan vast dat zijn roeping in de advocatuur lag.

'Van ondernemingsrecht of M&A had ik nog nooit gehoord'

“Als klein jongetje wist ik al heel zeker dat ik advocaat wilde worden”, glimlacht Dudink. "Vooral omdat ik teveel films keek over strafpleiters. Op de basisschool wilde ik graag een stuk voorlezen uit een boek van John Grisham, dat wel. Van ondernemingsrecht of M&A had ik toen nog nooit gehoord natuurlijk, daar leerde ik pas over in mijn studententijd. Zo verschoof mijn focus van strafrecht naar de civiele procespraktijk en was ik dolblij dat ik bij Allen & Overy op litigation mocht beginnen. Vanwege de sectiewissel kwam ik – min of meer per toeval – terecht in het M&A-team van Tim Stevens en Jan Louis Burggraaf, M&A-icoon en van 2000 tot 2019 Partner bij Allen & Overy.”

Gevleugelde woorden van die, volgens vriend en vijand, beste Nederlandse M&A-advocaat ooit: “Bij grote nationale en internationale deals gaat het werk 24 uur per dag door, ook in de weekenden.” Als M&A jurist keerde Burggraaf volgens eigen zeggen bijna elke zomervakantie eerder naar Nederland terug dan zijn gezin, ten behoeve van cliënten en hun transacties. In interviews sijpelde altijd zijn fanatisme door.

'Jan Louis Burggraaf, een leermeester, dat positieve fanatisme'

“Ik heb zeker veel geleerd van Jan Louis”, vertelt Maurice Dudink. “Bijvoorbeeld dat er veel dingen zijn waar niemand aan denkt in een deal, behalve de (goede) M&A advocaat. Een deal kan misgaan op dingen, die direct vóór dat moment nog details leken. Ik heb zijn fanatisme inspirerend gevonden en zeker mijn eerste leermeester in M&A in hem gezien. Ik spreek hem nog wel eens, maar niet zo vaak als ik graag zou willen. Hij heeft me snel veel zelfstandigheid gegeven. Ook in grote processen met beursgenoteerde bedrijven in de hoofdrol. We hebben met een team anderhalf jaar gewerkt aan de fusie van Ahold en Delhaize, op 24 juni 2015 wereldkundig gemaakt.”

Dudink zat in het team van Allen & Overy dat, onder leiding van Jan Louis Burggraaf en Tim Stevens, Ahold bijstond. Op 14 maart 2016 stemden de aandeelhouder van Ahold en Delhaize in met de voorgenomen fusie. Na het samengaan ontstond een supermarktconcern dat in Europa qua omvang de vierde plek innam en in de Verenigde Staten op nummer 5 stond en een gecombineerde marktwaarde van 23,6 miljard euro vertegenwoordigde.

“In zo'n proces kun je ook als relatief jonkie leren om een project en een client te managen, en ja dat zie ik als twee verschillende dingen”. Vanuit dit Ahold-Delhaize project, ‘Icetea’ noemden we het, ben ik ook meer met Tim Stevens gaan werken. Een compleet andere wereld dan werken met Jan Louis. De verschillen van aanpak die er waren hebben me altijd erg gefascineerd."

“De doorlooptijden van dergelijke transacties gingen me op enig moment wel wat tegenstaan”, aldus Dudink. “Ik ben toen – ook redelijk toevallig – tegen Dennis de Breij aangelopen en hij bood me al snel een mogelijkheid om meer en gevarieerder werk te doen. Werk waarbij M&A zeker nog het kloppend hart van de praktijk is, maar ik ook meer kan doen op het snijvlak met corporate litigation en venture capital.”

En dus stapte Maurice Dudink in 2019 over naar boutiquekantoor de Breij. Niet gezeteld in een glazen toren aan de Zuidas, maar opererend vanuit een eeuwenoud pand aan de statige Koningslaan in Amsterdam Zuid. Hoewel zijn vertrek bij Allen & Overy daar natuurlijk niets mee te maken had.

Maurice Dudink, deBreij
© Mark van den Brink



'Ik wilde dichter op het vuur zitten, rechtstreeks contact met ondernemers'

“Ik wilde dichter op het vuur zitten, meer in rechtstreeks contact met ondernemers komen”, legt hij uit. “Als persoon en advocaat meer impact maken. deBreij was destijds net afgesplitst van De Breij Evers Boon. Ik was de 21ste advocaat, nu zijn dat er 43. Ik wilde heel graag onderdeel zijn van dat bewegende geheel, opbouwen. Maar ik vond het wel spannend, omdat het heel anders leek. Dat viel achteraf mee, ook omdat ons kantoor een warm bad bleek. Ook na het vertrek van Dennis de Breij, de founder ging zich na 25 jaar advocatuur in 2020 meer richten op de rol van commissaris en bestuurder, bleef het kantoor groeien. In januari 2021 werd ik, op 32-jarige leeftijd, partner. Voor die tijd heb ik nog onwaarschijnlijk veel van Dennis kunnen leren. Dat was wéér anders dan met Jan Louis of Tim, en minstens zo leerzaam en leuk."

Meer deals, kortere looptijden en een gevarieerder portfolio dan alleen die grote beursgenoteerde partijen. Die wens van Maurice Dudink werd bij deBreij helemaal vervuld. In 2023 werd hij door zakenblad Quote omschreven als ‘Master Dealmaker van het Jaar’, met maar liefst 34 afgesloten transacties. Waaronder bijvoorbeeld de verkoop van het modebedrijf van Nikkie Plessen. Quote citeerde hem toen met: ‘Die toppositie afstaan? Ik denk niet dat iemand in zijn leven op enig vlak achteruit hoopt te gaan!’

Nu, bijna drie jaar later, glimlacht Dudink en zegt relativerend: “Ik had als partner een hele fijne start omdat 2021 mijn eerste jaar was. De M&A-markt ontplofte. Er waren heel veel deals, alle records werden gebroken. Zo kon ik direct veel werk doen in het netwerk dat ik net had opgebouwd in het partnertraject. Je kunt dat jaar niet vergelijken met de tijd daarvoor en de tijd erna. Allicht een beetje geluk dus. Daarmee had ik in 2023 al een mooie basis staan om bij veel transacties betrokken te zijn.”

Bij deBreij voelt Maurice Dudink zich op zijn plaats. In dat jonge team, door in totaal zes partners geleid (4 gefocust M&A en 2 op litigation). Dudink werkt aan een uitgebreide pilot om het integreren van AI in het dagelijks werk van deBreij te optimaliseren. Levert kunstmatige intelligentie toegevoegde waarde aan de wereld van fusies en overnames, is die vaak genoemde tijdwinst inderdaad te behalen, wat zijn de risico’s?

'Pas op middellange termijn zie ik AI als gamechanger voor legal M&A'

“We hebben veel tools getest. Het is allemaal veelbelovend. Dat betekent ook dat nog veel controles moeten worden uitgeoefend. Dat heeft ook te maken met de variëteit en complexiteit van de input. AI vragen we nu nog om inconsistent mensenwerk te analyseren. Maar op middellange termijn – denk aan misschien vijf jaar – denk ik dat kunstmatige intelligentie heel veel juridisch werk in de operatie, zoals commerciële- en financierings contracten en standaard constitutionele documenten, zoals statuten, heeft overgenomen. Vanaf daar voorzie ik een extreme versnelling voor AI in M&A. Dan kunnen we, bijvoorbeeld ten behoeve van due diligence, de AI consistentere input aangeven. Dat biedt alleen maar kansen. Efficiënter due diligence. Breder, kijkend naar 200 contracten in plaats van naar alleen de top tien. Alle 200 contractpartijen een ‘persoonlijke’ notice sturen van een contractovername. M&A advocaten moeten natuurlijk top-tier tooling hebben om dan te overleven, dat wordt standaard infrastructuur. Maar het verschil zal net zoals nu gemaakt moeten worden in de menselijke interactie met cliënt en wederpartij.”

In andere interviews over de dynamiek van de advocatuur gaf Maurice Dudink aan dat de M&A-markt veerkrachtig is, maar ook beïnvloed wordt door externe crises. Daar lijkt nu, gezien de geopolitieke onrust, wel heel veel sprake van.

'De nieuwe Box 3 regeling is rampzalig'

“Het gaat vrij hard, zeker als je kijkt naar zwaar geconsolideerde markten. Denk aan minder afzet richting Verenigde Staten, tekorten aan halffabricaten waardoor productie stagneert, de hele sfeer tussen Europa en Amerika, het ‘je minder welkom voelen daar’. Anderzijds zien we ook dat Amerikaanse aspirant-kopers die geïnteresseerd zijn in Nederlandse bedrijven willen blijven kopen. Inherent daaraan zie ik dat het dealvolume van 2026 zich goed ontwikkelt. Het gaat vrij hard, het jaar begon meteen al druk. Zeker als je kijkt naar de zwaar consoliderende markten. Zorg, software, accountancy en andere zakelijke dienstverlening.”

Bij deBreij krijgen ze ladingen werk. “Een luxeprobleem, maar we kunnen het amper belopen”, aldus Dudink. “Je ziet ook dat private equity nu ook echt bezig is met de verkoop van assets. Vorig jaar werden deals vaak uit- of afgesteld. Die voorgenomen transacties komen nu toch weer terug. We verwachten ook activiteit rond platforms in die consoliderende markten, waar het her en der tijd wordt voor nieuwe investeerders. Maar ook VC-investeringen gaan door. AI is daarin nu natuurlijk hot topic. Jonge bedrijven die denken in oplossingen, we zijn betrokken bij tal van kansrijke innovatieve bedrijven, opgezet door deep tech-fouders met goede investeerders erbij.”

“Ik vind het heel leuk om een kijkje te mogen nemen in de innovatieve Nederlandse keuken. Onze kroonjuwelen staan in de belangstelling van buitenlandse investeerders, die willen financieren en in één keer met al het benodigde kapitaal kunnen komen. In Nederland is nog te weinig slagkracht om de benodigde VC-investeringen op nationaal niveau te sourcen. Er komen nu mooie rapporten uit, maar is er nog te weinig actie en te veel regulering. De nieuwe Box 3 regeling is rampzalig. De wetgever moet veel meer ruimte geven, pensioenfondsen en bedrijven moeten meer investeren. Voor fondsen, inclusief hun managers, moet dat ook aantrekkelijk blijven. En voor ondernemers moet het ook aantrekkelijk zijn om via fondsen of direct te investeren in innovatieve bedrijven. We moeten ons richten op de ASML’s van de toekomst!”

'Kennis overdragen, daar word je natuurlijk niet slechter van'

Naast zijn werk bij deBreij verzorgt Dudink colleges aan Nyenrode Business University en de Nederlandse Vereniging van Participatiemaatschappijen (NVP). Het New Board Program voor commissarissen (Nyenrode). Het Advanced Legal Training Programm voor VC- en PE-investeerders (NVP). “Daar ben ik voor gevraagd, en ik vind het leuk om kennis over te dragen. Daar word je natuurlijk niet slechter van.”

De M&A advocaten van deBreij zijn gesplitst in twee teams. "Puur organisatorisch". Het team van Maurice Dudink en Laura Overes telt dertien advocaten. Maurice Dudink: “We hebben nu een mooie opbouw, een gezonde verhouding tussen seniors, mensen met pakweg vijf jaar ervaring en juniors. Naast Laura en ik als partners. Als we een nieuw teamlid zoeken? Dan heel graag een persoonlijkheid, een authentiek type, we houden bij deBreij van échte mensen. Oplossingsgerichtheid in denken en doen. En communicatief. Kijk, in de dagelijkse praktijk zit je met mensen aan tafel die al ver voordat ze aan die tafel kwamen, hebben besloten dat ze hun bedrijf willen verkopen dan wel in dat bedrijf willen investeren. Dat is dus het vertrekpunt. Veel advocaten nemen posities in die niet stroken met dat vertrekpunt. Dan worden het vanzelf ook verdedigingsposities. Onze filosofie is dat cliënten liever een oplossing zien en dus een bepaalde dealgedrevenheid. Als je dat goed doet, denk ik dat cliënten je altijd heel serieus nemen op de punten waar je wél verdedigingsposities inneemt."

'Overname TMG door Mediahuis; hele trukendoos is gebruikt'

Zijn mooiste deal tot nog toe? “De overname van TMG door Mediahuis”, luidt het antwoord van Maurice Dudink. “Een deal waar alles inzat. Competitief, met twee aspirant-kopers. Alles kwam voorbij, elke dag stond het weer in de krant. Het ging uiteindelijk zelfs zo ver dat de ‘verliezende’ partij naar de Ondernemingskamer stapte. Dat was waanzinnig interessant, want daarbij zou de Ondernemingskamer dus het handelen van onze cliënt, TMG, toetsen. En daarmee ergens ons advies. Ik vond het hele proces uiterst leerzaam. De hele trukendoos is gebruikt.”

Over zijn manier van onderhandelen, zegt Dudink: “Ik focus op specifieke aspecten die cliënt belangrijk vindt. Daarnaast probeer ik diezelfde eigen cliënt bij te brengen dat ook de andere partij eisen heeft. Die soortgelijke partijen ook vrijwel altijd hebben of simpelweg om specifieke redenen in dit proces aandacht verdienen. Daarmee kun je geven en nemen misschien faciliteren en filteren natuurlijk. En je leert elke dag.”

Waar hij over twee jaar wil staan met het M&A-team van deBreij? “Kijk, we hebben al iets heel moois neergezet. Prioriteit is dat we houden wat we hebben. Natuurlijk met nieuwe frisse partijen daarbij, en werkplezier hoog in het vaandel. We zullen op deze termijn nog heel actief blijven in technologie, biotech, zorg en de zakelijk dienstverlening. We zullen actief blijven voor kopers en verkopers. Het verkopen van de business door een founder is complex, met tal van menselijke aspecten. Onze uitdaging is altijd om een breed en divers scala aan cliënten en relaties tevreden te houden. Daar gaan we weer voor!”

Naam: Maurice Dudink
Functie:
Partner deBreij
Studie:
Nederlands recht Vrije Universiteit Amsterdam
Leeftijd:
37 jaar
Woonplaats:
Bentveld
Gezinssituatie:
“Bijna getrouwd, drie kinderen, zoon van 4 jaar, tweelingzusjes van twee jaar.”
Laatst gelezen boek:
De kleurloze Tsukuru Tazaki
Films, series, tv:
Yellowstone, Game of Thrones
Dé vakantiebestemming:
Schotland (‘Natuur, bos, zee. Mensen met het hart op de tong.’)
Sport:
Golf
Hobby’s
: “Ik besteed vrijwel al mijn vrije tijd aan mijn kinderen.”

Maurice Dudink, deBreij
© Mark van den Brink