Oligarchen, cowboys, wanbeleid, schulden, maar toch leeft Vitesse nog

Het besluit van het gerechtshof brengt overname nummer negen dichterbij.

Vitesse heeft de proflicentie terug*. Het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden heeft de Arnhemse voetbalclub in het gelijk gesteld bij het hoger beroep over de ingetrokken proflicentie. Daarmee is er opeens weer leven in de club, die wellicht in handen valt van een verbond van plaatselijke ondernemers.

Een maand geleden leek de roemruchte voetbalclub uit Arnhem het genadeschot te hebben gekregen van de licentiecommissie van voetbalbond KNVB. De beslissing om Vitesse uit het betaald voetbal te zetten werd ook in een beroepsprocedure afgewezen. De rechtbank bevestigde dat besluit.

Een spoor van wanbeleid
Daarmee sloot Vitesse een spoor van wanbeleid af, waarbij de club voortdurend door steeds weer een andere partij werd overgenomen. De club slingerde heen en weer tussen Russische oligarchen en een Amerikaanse cowboy. De club werd acht keer overgenomen, waarbij de schulden zich ophoopten.

Deal nummer negen
De negende deal ging niet door na het verdwijnen uit het betaald voetbal, namelijk de overname door een collectief van regionale ondernemers. Nu het gerechtshof Vitesse toch weer een nieuwe kans gunt in het betaald voetbal, is deze deal weer wel mogelijk.

Bodemprocedure winnen
Het gerechtshof vindt dat Vitesse niet had uitgesloten mogen worden van betaald voetbal en vindt het aannemelijk dat de club de aangespannen bodemprocedure zal winnen. Die procedure zou op zijn vroegst pas over een paar maanden dienen, maar Vitesse vroeg om een eerder oordeel in een zogenoemd ’turbospoedappel.’

Beslissing onder hoge druk
De licentiecommissie van de KNVB heeft volgens de rechters onder hoge tijdsdruk een beslissing moeten nemen. Daardoor is het besluit niet met de grootst mogelijke zorgvuldigheid tot stand gekomen. Die zorgvuldigheid was volgens het gerechtshof wel nodig omdat het gaat om de meest verstrekkende sanctie voor een profclub.

Ook vindt het gerechtshof voorlopig dat de licentiecommissie bij afweging van alle belangen de proflicentie niet van Vitesse kon afnemen. De rechters kijken anders aan tegen het reglement waarop de besluiten zijn gebaseerd.

Vitesse wil op korte termijn met de KNVB in overleg over de verdere gevolgen van deze uitspraak. De club zag de afgelopen weken veel spelers transfervrij vertrekken en heeft geen goede selectie voor de Keuken Kampioen Divisie. De meeste clubs in de eerste divisie zijn ook al vier keer in actie gekomen.

Onafhankelijke commissarissen
Vitesse geeft in een persbericht aan dat het zo snel mogelijk een nieuwe, onafhankelijke raad van commissarissen wil aanstellen. Ook heeft de club plannen om haar statuten aan te passen in lijn met het nieuwe herinrichtingsplan.

Veel personeelsleden van Vitesse volgden de uitspraak op Papendal, waar de club traint. Ze reageerden uitgelaten en emotioneel. Sommigen lieten hun tranen de vrije loop. Supporters van Vitesse reden met hun auto luid toeterend door de binnenstad van Arnhem. Bij de meeste fans was het geloof in een goede afloop van het hoger beroep niet groot.

* Strikt genomen gaat het om een voorlopige voorziening na het hoger beroep (turbospoedappel), niet om een definitieve herverlening van de licentie. Het gerechtshof heeft bepaald dat Vitesse voorlopig niet mag worden uitgesloten totdat de bodemprocedure is afgerond.

Related articles