NautaDutilh, Allen & Overy, De Brauw, deBreij en INGEN HOUSZ aan kop in stormig 2020

2020 was een onstuimig en intens jaar, maar desondanks een vruchtbaar jaar.

Dat blijkt uit de gegevens van MenA.nl. De league tables voor 2020 zijn onderaan te zien.

Het afgelopen jaar zal niet snel worden vergeten. 2020 had een goed jaar moeten worden. De verwachting was – om maar eens een voorbeeld te noemen – dat de koopkracht zou stijgen. In 2020 zouden wij ook stilstaan bij 75 jaar vrijheid –  bij de gedachten dat we sindsdien weer in vrijheid leven, in het besef dat we samen verantwoordelijk zijn om vrijheid door te geven. Daar eenieder in het begin nog met frisse moed uitkeek naar wat 2020 te bieden zou hebben, veranderde dat al snel door het coronavirus.

Roering in M&A-land

Ook in M&A-land heeft het coronavirus geleid tot roering en onzekerheid. Meerdere dealmakers hebben destijds te kennen gegeven dat in de beginmaanden van de pandemie – in maart en april – de markt redelijk rustig was. Achter de wolken schijnt echter de zon: al (vrij) snel kwam de overnamemarkt op gang en werd het weer drukker.

Dat blijkt ook uit de league tables van 2020. NautaDutilh staat in de categorie Legal Advisory Firms Deal Value (Under Dutch Law) op de eerste plek met 63 deals, die een totale waarde hebben van 52 miljard euro. Het advocatenteam was – onder leiding van Leo Groothuis – betrokken bij de overname van Qiagen door Thermo Fisher Scientific. De juristen van NautaDutilh adviseerden het Amerikaanse farmaconcern bij deze overname van 11,5 miljard euro.

Joost den Engelsman, advocaat en partner bij NautaDutilh, staat tevens op de eerste plek in de categorie Legal Advisory Dealmakers 2020 Deal Value (Under Dutch Law). De M&A-advocaat blikt terug op het afgelopen jaar. ‘’2020 had voor mij twee verschillende gezichten. Het jaar startte voor ons team met het afronden van complexe, grensoverschrijdende transacties zoals de overname van biotech-bedrijf Qiagen door Thermo Fisher en thyssenkrupp liften door Advent en Cinven. Aan het einde van Q1 kwam de focus echter te liggen op heel andere zaken.’’

‘’De pandemie zorgde er niet alleen voor dat transacties on hold kwamen te staan’’, vervolgt Den Engelsman, ‘’maar ook dat sommige partijen liever toch niet verder wilden met een al getekende overname. Ons team heeft nog nooit zo veel geadviseerd over interim covenants, MAC- en overmachtsbepalingen als in 2020. In onzekere tijden blijkt het belang van een goed contract! Ook de nauwe samenwerking met ons litigation team bleek meerdere malen essentieel om onze cliënten goed van dienst te kunnen zijn.‘’

Genoeg kansen

Hij benadrukt nog eens dat het vooral tijdens én na de zomer erg druk is geweest. ''We hebben het in Q3 en Q4 enorm druk gehad, met transacties die nieuw leven werden ingeblazen, maar ook met nieuwe deals. We werken veel met private equity investeerders die momenteel niet alleen veel financiële armslag hebben, maar ook buitenkansen zien in een veranderende markt. Zo adviseerden wij NPM Capital en HAL Investments bij diverse transacties, LLCP bij de verkoop van FutureWhiz aan NPM Capital, Astorg bij de koop van Normec en LLCP bij de koop van NMi en Triskelion door LLCP. Ook in de life sciences sector waren er veel interessante transacties. In bredere zin waren (en zijn) tech bedrijven in trek.’’

Joost den Engelsman sluit af met zijn verwachtingen voor dit jaar: ‘’De vooruitzichten voor het M&A jaar 2021 zijn goed wat mij betreft. Hoewel er bedrijven en sectoren in zwaar weer zijn beland, zie ik op dit moment vooral een verkopersmarkt. De lage rentestanden, maar ook de toenemende populariteit van SPACs zijn daarbij een duwtje in de rug. Nu drie weken in januari lijkt het wel alsof december en de typische drukte in die maand nog niet voorbij is.’’

Onverwachts

De Brauw Blackstone Westbroek staat in de categorie Legal Advisory Firms Deal Value (Under Dutch Law) op de tweede plek met 38 deals, die een totale waarde vertegenwoordigen van 43 miljard euro. Arne Grimme – meermaals verkozen tot Best M&A Lawyer – vertelt aan de redactie meer over het afgelopen jaar. “Ik denk dat in maart niemand had kunnen bedenken dat 2020 zo ontzettend sterk zou eindigen. En dat komt niet alleen door de grote activiteit van PE-fondsen op de Nederlandse markt. We zien ook veel activiteit rondom kapitaalmarkten en beursvennootschappen, zowel interesse in IPO’s en public M&A als activistische aandeelhouders. Kijk maar naar de recente closing van de fusie tussen FiatChrysler en Peugeot tot Stellantis N.V.’’

Wat Grimme verwacht van dit jaar? De transactie advocaat denkt dat de M&A-markt in 2021 niet aan kracht zal inboeten. ‘’We zitten in de zeldzame situatie dat we transacties zien die horen bij goede economische tijden, zoals public M&A, fusies en IPO's. Tegelijkertijd komen er deals voorbij die horen bij slechte tijden, zoals distressed M&A, herstructureringen en capital raises. Belangrijkste oorzaak is volgens velen dat de centrale banken eindeloos veel geld in het systeem blijven pompen met alle steunmaatregelen. Dat leidt tot de unieke en bizarre situatie dat de beurskoersen op recordhoogte staan na afloop van een jaar met de grootste economische daling sinds de jaren dertig van de vorige eeuw.”

Turbulent jaar

Allen & Overy staat in de categorie Legal Advisory Firms 2020 Deal Value (Operational Dutch) op de eerste plek met 54 deals, die een totale waarde hebben van ruim 18 miljard euro. Ook in 2019 stond het op de Apollolaan gevestigde advocatenkantoor in diezelfde categorie op de eerste plek.

Karine Kodde, advocaat en partner bij Allen & Overy, sprak met de redactie. De kersverse winnares van de Best M&A Lawyer-award benadrukt dat het een roerig jaar is geweest. ‘’Het was een turbulent jaar met een bijna volledige stop van alle M&A-activiteit aan het begin van Q2, en een aantal zaken waar de koper niet met de deal wilde verder gaan. In de zomer zette een voorzichtig herstel in en in de tweede helft van het jaar zijn juist veel deals gesloten. Vooral private equity fondsen waren actief in het aankopen en verkopen van bedrijven die ondanks de corona-crisis goed bleven presteren.’’

‘’Allen & Overy was betrokken bij veel van deze PE-deals, zoals bijvoorbeeld de verkoop van Roompot door PAI aan KKR, de verkoop van Signature Foods door IK aan Pamplona, de verkoop van SK Fire door Apax aan API, de verkoop van Group of Butchers door Equistone aan Parcom en de koop door NPM Capital van Futurewhiz’’, vertelt Kodde. ‘’Daarnaast vonden een aantal strategische deals plaats waar we bij betrokken waren, zoals de verkoop van een bedrijfsonderdeel van DSM aan Covestro, de verkoop van activiteiten van AEGON in Oost-Europa en Turkije aan VIG AG, de overname van Borsa Italiana door Euronext en de IPO van JDE Peet’s en Dutch Star Companies Two.’’

In de categorie Legal Advisory Firms 2020 Deal Volume (Operational Dutch) staat deBreij op de eerste plek met 62 deals, die een totale waarde hebben van 1,4 miljard euro. Het boetiekkantoor heeft het afgelopen jaar aan meerdere deals gewerkt, zoals recentelijk nog de begeleiding van Bergman Clinics bij de overname van de Mauritskliniek. Gaston Freijser, advocaat en partner, blikt terug: “Uiteraard zijn wij erg trots dat ons kantoor wederom hoog in de lijstjes eindigt. Dit is een erkenning voor ons toegewijde team. Het bevestigt dat onze koers nog steeds de juiste is, namelijk het bieden van een platform voor jong talent en aansprekend zijn en blijven voor onze cliënten. We hebben veel zin in 2021. Dat lijkt vooralsnog een mooi jaar voor ons te gaan worden, met veel activiteit.”

Veerkracht, flexibiliteit en creativiteit

Klaas de Vries, advocaat en partner bij De Brauw, staat in de categorie Legal Advisory Dealmakers 2020 Deal Value (Operational Dutch) op de tweede plek. De Vries noemt 2020 in vele opzichten een uniek en gedenkwaardig jaar. ‘’De impact van Corona op de maatschappij en de economie is natuurlijk enorm, maar de veerkracht, flexibiliteit en creativiteit die we in 2020 hebben gezien was ook ongekend. Zo ook in M&A waar de markt de tweede helft van het jaar zeer sterk herstel heeft laten zien.’’

‘’Voor mij persoonlijk waren hoogtepunten de afronding van de ingewikkelde fusie tussen Takeaway.com en Just Eat, en de daaropvolgende overname door Just Eat Takeaway.com van het Amerikaanse Grubhub (in 2021 af te ronden). De laatste transactie is 100% via telefoon en video tot stand gekomen, dat had ik vóór Corona niet voor mogelijk gehouden’’, vertelt Klaas de Vries over zijn persoonlijke hoogtepunten.

Venture capital blijft overeind

Matthijs Ingen-Housz van INGEN HOUSZ staat in zowel de categorie Legal Advisory Dealmakers 2020 Deal Volume (Under Dutch Law) als de categorie Legal Advisory Dealmakers 2020 Deal Volume (Operational Dutch) op de eerste plek. Het afgelopen jaar heeft Ingen-Housz samen met zijn team 27 deals begeleid, met een totale waarde van 995 miljoen euro. ‘’Door onze focus op venture capital en de technologie sector hadden we in 2020 de wind in de rug’’, zegt Ingen-Housz die afgelopen december nog de award voor Best M&A Lawyer Midmarket heeft gewonnen.

INGEN HOUSZ heeft in 2020 een vijftal deals begeleid met een dealwaarde boven de 100 miljoen. Mede dankzij deze grote deals reikt de totale waarde bijna de 1 miljard euro. Bijvoorbeeld de investering van 200 miljoen dollar door een consortium onder leiding van Spark Capital in het Nederlandse bedrijf MessageBird.

‘’De digitalisering versnelde enorm’’, vertelt Matthijs Ingen-Housz. ‘’Geld werd meer dan ooit geïnvesteerd in technologie ondernemingen. Het feit dat niet meer fysiek afgesproken kon worden bleek geen belemmering. Angelsaksische investeerders wisten Nederlandse startups en scale-ups beter dan ooit te vinden. Denk aan de investeringen door Kleiner Perkins in Code Sandbox, Spark Capital in MessageBird en Permira in Catawiki.’’

Ingen-Housz constateert dat een zeer groot deel van de venture capital investeringen, die zijn kantoor begeleidde een internationaal karakter had. ‘’En dat midden in de pandemie! Ik vond het mooi via Zoom en Teams internationaal bruggen te slaan tussen investeerders en ondernemers. Voor Prosus Ventures begeleidden we bijvoorbeeld een investering in het Pakistaanse Bykea Technologies, met video calls met participanten uit Californië, Libanon, Nederland en Pakistan. Niemand kon reizen, maar de wereld voelde kleiner dan ooit…’’

 

 

Gerelateerde artikelen