Sebastian Ootjers, Head of M&A Your.Cloud: ‘Klantgerichtheid en betrokken medewerkers gaan boven efficiëntie’

Last modified: 18 juli 2025 15:09
Your.Cloud koopt niet om te integreren. Het is een groep bedrijven die samen vooruit wil.

Fotografie: Mark van den Brink

In een snel consoliderende MSP-markt bouwt Your.Cloud aan een pan-Europese organisatie die schaal combineert met lokaal ondernemerschap. Sebastian Ootjers, Head of M&A, vertelt over strategie, cultuur, en waarom autonomie van de lokale ondernemers cruciaal is voor succes.

Your.Cloud, onderdeel van het door Strikwerda Investments opgerichte Your.World, is in razend tempo uitgegroeid tot een toonaangevende Europese speler in de wereld van Managed Service Providers (MSP’s). Wat begon met een eerste overname in 2016, is inmiddels uitgegroeid tot een indrukwekkend buy-and-build platform met 35 overnames, ruim 1.500 medewerkers en een omzet van meer dan 350 miljoen euro.

Met de recente overname van HDUK, marktleider in hosted desktopoplossingen voor de Britse accountancysector, heeft Your.Cloud nu ook zijn intrede gedaan op de Britse markt – een belangrijke stap in de ambitie om de leidende MSP van Europa te worden.

We spreken Sebastian Ootjers (41), Head of M&A bij Your.Cloud, over deze internationale expansie, het tempo van de groei en hoe Your.Cloud erin slaagt lokaal ondernemerschap te combineren met Europese schaal.

Kun je iets vertellen over je achtergrond?
“Mijn achtergrond ligt in fusies en overnames. Ik ben begonnen als adviseur bij Deloitte Corporate Finance en heb daarna vier jaar gewerkt bij PhiDelphi Corporate Finance. In 2014 begon ik bij TSS (Total Specific Solutions), een B2B software buy-and-build platform met Strikwerda Investments als oprichter en het Canadese Constellation Software Inc. als leidend aandeelhouder. Daar heb ik als een van de eerste M&A’ers geholpen het bedrijf uit te bouwen tot een pan-Europese organisatie. Daarna heb ik drie jaar bij Customs Support Group gewerkt, een douanedienstverlener in handen van het Duitse Castik Capital. Daar voerden we een buy-and-build strategie uit met 25 overnames in twaalf landen. Vervolgens kwam ik in contact met Your.Cloud. Zij zochten een nieuwe Head of M&A. Sindsdien vervul ik sinds april 2024 deze rol.”

Your.Cloud is inmiddels flink gegroeid. Kun je iets vertellen over de oorsprong, de omvang van het bedrijf nu, en hoe het zich ontwikkeld heeft sinds de start?
“Your.Cloud is gestart in 2016 met de overname van Vancis door Strikwerda Investments en in 2018 na realisatie van de tweede overname ontstond het portfoliobedrijf Total Specific Hosting dat in 2024 werd omgedoopt tot Your.Cloud, onderdeel van Your.World. De groei was aanvankelijk gestaag, maar sinds 2023 is het in een stroomversnelling gekomen met zo’n tien overnames per jaar. Inmiddels zijn er 35 bedrijven aangesloten. De eerste internationale overnames vonden vorig jaar plaats in Duitsland en Engeland. De banden met Strikwerda Investments zijn er natuurlijk nog steeds als aandeelhouder van Your.World, maar inmiddels is Your.Cloud nu echt zelfstandig en uitgegroeid tot een pan-Europese organisatie.”

Hoe is Your.Cloud georganiseerd?
“Onze overgenomen bedrijven blijven zelfstandig opereren, met hun eigen naam, management en locatie: een decentraal model dus. We geloven niet in centralisatie – we laten de MSP-bedrijven zoveel mogelijk zichzelf blijven. Ze blijven dus zelf verantwoordelijk voor zaken als finance, sales, marketing, HR, technologie, et cetera. Vanuit onze holding in Amsterdam bieden we de bedrijven de ondersteuning die ze nodig hebben om te groeien, bijvoorbeeld middels M&A, financieel advies en het naar het volgende niveau helpen brengen van de hele organisatie op basis van bewezen playbooks.”

Wat zijn momenteel de belangrijkste trends en uitdagingen in de MSP-markt?
“De MSP-markt verandert snel, vooral door technologische ontwikkelingen, zoals AI en de integratie van Microsoft-producten als de AI-assistent Copilot. Dit stelt hoge eisen aan de kennis en flexibiliteit van IT-teams. Cybersecurity is cruciaal, net als het vinden en behouden van goed personeel. Het nieuwe onderscheidend vermogen van een MSP zit hem in het kunnen bieden van wat wij noemen een ‘excellente klant- en medewerkersbeleving’. Voor kleinere MSP’s is dat lastig, terwijl wij als groep flexibiliteit kunnen bieden, bijvoorbeeld bij interne mobiliteit. Daarnaast speelt opvolging een rol: veel ondernemers die vijftien tot twintig jaar geleden zijn begonnen, denken na over hun pensioen. Dat alles maakt de markt dynamisch en zorgt voor veel M&A-activiteit.”

Wat is jullie strategie om in te spelen op deze ontwikkelingen?
“We willen als groep actief meedoen, dicht op Microsoft en andere grote spelers zitten, en investeren in medewerkers, AI, slimme tooling en cybersecurity. Tegelijk bieden we MKB-ondernemers de kans om zich bij ons aan te sluiten zonder hun autonomie te verliezen. Veel MKB’ers staan er alleen voor, moeten moeilijke keuzes zelf maken. Bij ons blijven de meeste DGA’s actief betrokken en vormen we samen een netwerk waarin kennis en ervaringen worden gedeeld. Dit doen we via bijeenkomsten, communities, een intern online kennis- en netwerkplatform en projecten met ons team van collega’s die de ondernemers helpen de bewezen best practices toe te passen in hun organisatie. Zo helpen we elkaar vooruit zonder bureaucratie, maar met praktische ondersteuning. Die ruimte om mee te bouwen aan het grotere geheel, zonder je eigen bedrijf los te laten, dat decentrale model, dat spreekt veel ondernemers aan. We zijn geen private equity en ook geen klassieke strategische koper. We kopen niet om te integreren en te absorberen. Wij zijn een groep bedrijven die samen vooruit wil. Zonder verborgen agenda, mét ambitie om te blijven verbeteren en groeien. Dat vraagt om goede afstemming, maar werkt in de praktijk heel goed.”

Jullie hebben nu ook een paar buitenlandse overnames gedaan. Wat voor soort bedrijven zijn dat?
“In Duitsland namen we Abtis over, een moderne MSP met zo’n 200 medewerkers. In een markt die nog vaak traditioneel werkt, onderscheidt Abtis zich met een sterke focus op Microsoft en public cloud. In Engeland ging het om HDUK, gespecialiseerd in hosted desktops, vooral voor accountants. Deze onderneming is wat wij een ‘vertical’ noemen – een sectorspecialist, in dit geval in de accountancysector. Dat vraagt om diepere kennis van specifieke applicaties en hoe die samenwerken met IT-omgevingen. Het is een kleiner bedrijf, maar past goed bij ons. Dit is onze eerste stap in het VK en het ziet er veelbelovend uit.”

Wat is jullie langetermijnambitie?
“We willen dé leidende MSP van Europa worden, met focus op klanttevredenheid, medewerkerstevredenheid en waardecreatie. We richten ons op grotere Europese markten zoals Duitsland, Engeland, Polen, België en Nederland. Dankzij onze langetermijnaandeelhouder Strikwerda Investments als family office hoeven we niet binnen een strak tijdspad te presteren, wat ruimte geeft om zorgvuldig en duurzaam te groeien.”

Waar letten jullie op bij het selecteren van overnamekandidaten?
“We zoeken echte MSP’s die verantwoordelijk zijn voor de IT van hun klanten en een recurrent verdienmodel kennen, of bijvoorbeeld telecom partijen die graag willen uitbouwen met een IT-propositie – geen consultancy- of detacheringsbedrijven. We werken het liefste met kleine tot middelgrote MSP’s met een gezonde, stabiele groei. Ook het management is cruciaal: we moeten kunnen vertrouwen op een ondernemer die voor langere tijd aanblijft, omdat wij niet integreren of centraliseren. Continuïteit voor medewerkers en klanten is voor ons essentieel. We kopen bij voorkeur bedrijven die winstgevend zijn en klaar om verder te groeien – geen zwaar verlieslatende bedrijven.”

Hoe helpen jullie bedrijven binnen de groep om verder te groeien?
“We beginnen met inzicht: via gestandaardiseerde financiële rapportages en benchmarks helpen we ondernemers hun bedrijf nog beter te begrijpen. Daarna ondersteunen we ze gericht, bijvoorbeeld met ons team dat best practices helpt implementeren voor thema’s als klanttevredenheid, technologie en commerciële groei. Als bedrijven goed zijn ingebed, koppelen we ze aan andere ondernemers binnen de groep voor samenwerking of gezamenlijke projecten. Een voorbeeld is Sbit en VSA, twee MSP’s in de hotelsector die nu kunnen leren van elkaars inzichten en toch zelfstandig blijven ondernemen. Maar de grootste waarde zit vaak in het netwerk: ondernemers die elkaar ontmoeten, ervaringen delen en samen kunnen schakelen als er onverwachte ontwikkelingen zijn. Dat maakt het verschil.”

Waarom kiezen jullie bewust voor een gedecentraliseerd model?
“Het alternatief voor decentraal is centraal. En dat zou suggereren dat je op het hoofdkantoor, ver weg van klanten en medewerkers, op alle onderwerpen de beste keuzes kunt maken. Daar geloven wij niet in. Wij denken dat de ondernemer met de medewerkers die dagelijks met de klant praten, dat juist die – de club van dertig mensen waar iedereen elkaars naam kent – weet wat nodig is. Klanten willen gewoon iemand kunnen bellen die hen kent, in hun eigen taal. En ondernemers willen blijven ondernemen – niet wachten tot het hoofdkantoor vertelt wat ze moeten doen. We kiezen er bewust voor de bedrijven op zoveel mogelijk vlakken zaken zelf te laten doen. Dat klinkt op papier minder efficiënt dan centraliseren, maar de positieve invloed op klantgerichtheid, autonomie en betrokken medewerkers betaalt dat dubbel en dwars terug. Dat levert op de lange termijn meer tevreden klanten, meer tevreden medewerkers én gezondere bedrijven op.”

Wat zijn belangrijke lessen die jullie hebben geleerd uit eerdere overnames?
“Een van de grootste lessen is hoe cruciaal cultuur en lokale aanwezigheid zijn. Buitenlandse overnames kun je minder goed vanuit Nederland aansturen. Je mist de taal, context en details die juist in zo’n proces belangrijk zijn. Daarom werken we volgens het principe ‘local for local’ – lokale deals met lokale mensen. Daarnaast is het heel belangrijk om open en duidelijk te zijn in het proces. We gaan alleen intentieverklaringen (LOIs) aan met bedrijven die echt bij ons passen. Daardoor is onze conversieratio van ondertekende intentieverklaringen naar gerealiseerde overnames hoog. We geloven niet in strategisch overbieden om daarna af te dingen. Als het klikt én klopt in het boekenonderzoek, dan gaan we ervoor.”

Wat motiveert jou persoonlijk in je rol als Head of M&A?
“Voor mij voelt het deels als thuiskomen. De lange termijnvisie en het idee dat wat je vandaag toevoegt, blijvend is, spreekt me erg aan. We bouwen iets duurzaams – geen hype of snelle exit. Die rust geeft ruimte voor kwaliteit. Wat me ook motiveert is het doel: marktleiderschap op basis van klanttevredenheid, medewerkerstevredenheid en waardecreatie. Dat is meer dan alleen cijfers. En als het lukt om een pan-Europese organisatie op te bouwen die lokaal sterke bedrijven verenigt, dan is dat bijzonder. Daarnaast werk ik graag met gemotiveerde mensen. De interactie is scherp, open en constructief. De samenwerking met Strikwerda Investments middels Your.World als aandeelhouder maakt daarin echt het verschil: ze denken inhoudelijk mee, kennen onze sector, en hebben geen standaard exit-agenda. Dat zorgt voor vertrouwen en continuïteit.”

Wat wil je persoonlijk bereiken in de komende drie tot vijf jaar?
“Ik wil een duidelijk plan neerzetten voor duurzame groei in meerdere Europese landen, met sterke lokale teams. Het doel is om van een oorspronkelijk Nederlandse organisatie een stevig pan-Europees netwerk te bouwen. Als mensen over vijf jaar nog steeds met trots terugkijken op wat we samen hebben opgebouwd, dan is dat voor mij de grootste voldoening.”

Business Valuation: Wat is de waarde van een bedrijf?
Weet je zeker dat je een eerlijke prijs krijgt voor de verkoop van je bedrijf? Of dat je als koper niet te veel betaalt? In de cursus Business Valuation ontdek je hoe je de juiste waarde berekent, onderhandelingen in jouw voordeel voert, en de beste deal sluit.  
Related articles