‘Koper Vegetarische Slager mag niet naar de beurs’

Het is maar de vraag of de Braziliaanse vleesgigant JBS een beursgang gaat maken. Als die afketst is het ook twijfelachtig of het bedrijf de hoofdvestiging naar Amsterdam zal verhuizen. JBS is in Nederland vooral bekend als de jonge moeder van De Vegetarische Slager. Via dochterbedrijf Vivera heeft JBS het bedrijf afgelopen voorjaar overgenomen van Unilever.
De beursgang in New York staat onder druk van milieubeweging Mighty Earth, die de New York Stock Exchange op om de Braziliaanse vleesverwerker JBS te weren van de Amerikaanse aandelenbeurs. Volgens een klachtenbrief van de organisatie blijft JBS vee kopen dat is grootgebracht op illegaal ontbost land in Braziliƫ. Daarmee zou het concern zich schuldig maken aan criminele praktijken.
JBS verkreeg onlangs al benodigde goedkeuringen voor zijn plannen. Later deze week kan op Wall Street naar verwachting voor het eerst worden gehandeld in stukken van JBS. De grootste vleesverwerker ter wereld denkt op deze manier extra kapitaal te kunnen aantrekken, bijvoorbeeld om zijn activiteiten verder uit te breiden. Meerdere milieuorganisaties hebben daarom juist hun zorgen uitgesproken over de beursplannen.
Mighty Earth stipt aan dat Nederland ook belangrijk is in die plannen, vanwege de plannen van JBS om zijn hoofdkantoor op papier naar Nederland te verplaatsen. De milieuclub stelt dat “het imago van Nederland als verantwoordelijk financieel centrum” hierdoor kan worden geschaad.