Rouleer, leer, versnel: Hoe ING’s Early Career Group-programma investment bankers vormt

“Door het ECG-programma maak je de lijnen kort. Je begrijpt beter wat de bank allemaal te bieden heeft.”

Op de eerste werkdag van april schoof de skyline van hun werk letterlijk op: alle teams van Capital Markets & Advisory van ING trokken in op één grote vloer. Geen silo’s meer op verschillende etages, maar elkaars bureaus binnen loopafstand. Het maakte de gangen korter, de blikken langer en de koffiemomenten nuttiger. Drie jonge M&A-professionals vertellen over wat die verandering doet en vooral: wat het Early Career Group (ECG)-programma voor hun ontwikkeling betekent.

De jonge professionals zijn (VLNR):

Jan Davidzon, eveneens Analyst M&A, die zijn rotatie in tweeën knipte: drie maanden DCM (Debt Capital Markets) en drie maanden ECM (Equity Capital Markets).

Niki Geerts, Analyst bij Mergers & Acquisitions (M&A), met M&A als homebase en een afgeronde rotatie bij Acquisition Finance.

Sebastiaan Bogaards, Associate bij Corporate Investments, die al langer meedraait en de bank uit verschillende hoeken kent.

Het programma: breed kijken, scherp leren
Het ECG-programma is opgezet voor analisten en associates binnen Capital Markets & Advisory (CMA). De kern is eenvoudig en effectief: twee rotaties van zes maanden, naast je vaste ‘homebase’. Zo leer je de taal van aanpalende teams spreken en ervaar je hoe deals zich door de bank verplaatsen. “Je ziet verschillende segmenten van CMA”, zegt Sebastiaan. “Dat versnelt kennis en skills. Je netwerk groeit vanzelf mee.”

De timing is bewust. Juist in de vroege jaren bepaalt nieuwsgierigheid je leercurve, en ritme je uithoudingsvermogen. De rotaties zijn nieuw genoeg om nog een beetje onwennig te zijn, en doordacht genoeg om op gang te trekken wat jarenlang in vergaderzalen werd gewenst: kortere lijnen, meer kruisbestuiving, een bank die sneller op elkaar aansluit.

Jan: “Ik merk meteen dat ik nu bij specifieke vragen weet bij wie ik moet zijn. Soms kan ik zelfs al inhoudelijk meepraten, in plaats van alleen het contact leggen.”

Rouleren tussen afdelingen
Wie M&A zegt, zegt tempo. Modellen, memo’s, pitchen, klantgesprekken en dat alles naast elkaar. Niki en Jan beschrijven het als een dealgedreven omgeving waar de dagen niet in uren maar in deliverables worden gemeten. “Als je op een project zit, spreek je de klant bijna dagelijks”, zegt Niki. “Als stagiair had ik dat ook al; dat gaat heel snel.”

De kracht van ECG is dat de dealwereld niet één kleur hoeft te hebben. Niki maakte een zijstap naar Acquisition Finance, waar de kern verschuift van strategisch aankoop- of verkoopadvies naar structureren van schuldfinanciering, de lening achter de overname. “Het is hetzelfde speelveld, maar een ander perspectief”, zegt ze. “Die bredere blik helpt mij straks om klanten bij M&A nog beter te adviseren, bij zowel over het overnameproces, als de financiering die de transactie mogelijk maakt.”

Jan koos voor kapitaalmarkten: eerst DCM (‘obligaties, de taal van schuld’), daarna ECM (‘beursgangen en equity’). Aan de overkant van de vloer werkt Sebastiaan bij Corporate Investments: het team dat investeert, van aandelen tot achtergestelde leningen – alles wat net iets risicovoller is dan de senior financiering met onderpand.

“Waar Acquisition Finance met senior schuld werkt, stappen wij in als er meer risico of maatwerk nodig is”, zegt hij. “Aandelen, mezzanine, achtergesteld, het palet is breder. En je werkt in alle sectoren.”

De kracht van een vloer zonder deuren
De verhuizing naar één verdieping is geen architectuurnieuwtje, maar een cultuurversneller. Wie elkaar vaker ziet, vraagt sneller; wie sneller vraagt, leert eerder. Het ECG sluit daar naadloos op aan: een programma dat het loopje tussen bureaus institutionaliseert. “Voorheen kwam je collega’s van andere teams misschien af en toe bij de lift tegen”, zegt Sebastiaan. “Nu loop je langs elkaars schermen. De interactie is vanzelfsprekend.”

Jan: “Het wordt een domino-effect. Iemand die bij ons roteerde, zit later weer elders en andersom. Je bouwt een netwerk dat organisch over teams heen groeit.”

Die netwerklaag is misschien wel de stille winst van ECG. Niet glamoureus als een closing slide, wel bepalend voor je slagkracht. Want uiteindelijk is bankieren ook een choreografie van mensen: weten wie wat wanneer kan, en hoe je elkaar op tijd vindt.

Praktijk: Leren door het te doen en door te vragen
Alle drie benadrukken dezelfde basiscompetenties die cruciaal zijn in het M&A-speelveld: analytisch sterk, oog voor detail, snel schakelen. Het klinkt vanzelfsprekend, totdat je drie projecten naast elkaar draait en de vragen door elkaar dreigen te lopen.

“In de ochtend in een Excel-model voor project A, een deck bouwen voor project B, en ’s middags een Q&A over project C”, zegt Sebastiaan. “Je moet de juiste informatie in het juiste bakje houden en snel kunnen schakelen.”

Voor Niki is dat juist wat haar motiveert “Geen dag is hetzelfde en je moet goed het overzicht kunnen bewaren zonder de details uit het oog te verliezen. Uiteindelijk verkopen we advies en draait het niet alleen om de cijfers, maar ook om het strategisch kunnen meedenken met de klant.”

Jan: “Attention to detail krijg je er in het eerste jaar echt ingeramd. Daarna moet je het commerciële spel bijleren: hoe denkt de klant, wat heeft hij nu nodig?”

Die klant is soms een private equity-huis dat het dealproces door en door kent en soms een ondernemer die zijn levenswerk verkoopt. De toon verandert mee. “Bij PE of een beursgenoteerd bedrijf is het professioneel, rechttoe-rechtaan”, zegt Niki. “Bij een ondernemer is het vaak ook emotioneel. Dan begeleid je iemand door een once-in-a-lifetime traject.”

Continuous learning en internationale kansen
Rond inhoudelijke ontwikkeling bouwt CMA een trainingsraster. Denk aan workshops, Lunch & Learns, de Analysts Summer Course (met collega’s uit Londen, New York, Singapore en Madrid) en ruimte voor certificeringen.

“Ik heb deze zomer mijn CFA (Chartered Financial Analyst) gedaan”, zegt Niki. “Het is fijn dat daar ruimte en tijd voor wordt gemaakt.”

“Trainen op niveau, en daarnaast een persoonlijk budget”, vult Sebastiaan aan. “Het is ook wat je zelf oppakt.”

Vanaf de associate-laag is er bovendien de optie van een STA (Short Term Assignment) in het buitenland – zes maanden meedraaien in een ander ING-team. “Lijkt me geweldig”, zegt Niki. “Zes maanden in Londen of New York. Werken, wonen, en je internationale netwerk uitbouwen.”

Teamcultuur: ambitieus én menselijk
Het jong profiel van de vloer is voelbaar; veel collega’s zijn jonger dan 35. Het ritme is hoog, de lat ook. Maar wie alleen sprint, haalt de finish niet.

Jan: “Het is geen sprint, maar een marathon. Soms is het knallen, soms is er rust. We blokkeren tijd om te sporten; dat helpt.”

Niki: “We bewaken vrijdagavond en het weekend. Dan kan je leuke dingen doen en opladen.”

Sebastiaan: “Hoe meer senior je wordt, hoe beter je het werk kunt plannen. Niet omdat je minder uren draait, maar omdat je vooruitkijkt. Dat maakt het behapbaar.”

De informele lijm doet de rest: maandborrels, een bankbarbecue, padeltoernooien, een jonge community die samen leert en lacht. Teamfit is niet alleen gezellig; het is productiviteit in vermomming.

“Draag bij aan de teamsfeer”, zegt Sebastiaan. “Niet alleen tot laat s’ avonds op kantoor zitten om te bewijzen dat je hard werkt, maar ook meedoen en meeleven. Mede daarom ga ik altijd met een glimlach naar het werk. We werken hard en deadline-gedreven, we gaan van deal naar deal. Al is dat soms stressvol, we lachen ook heel veel.”

Diversiteit: van mannenbolwerk naar gemixt team
Investment banking wordt nog vaak als mannenwereld gezien, maar het beeld kantelt gestaag. Dat vraagt bewuste werving, rolmodellen en ruimtes waar talent zich veilig en zichtbaar voelt.

Niki: “Er zijn meer vrouwelijke recruitment-events en communities. Dat verlaagt drempels en maakt het gesprek eerlijker.”

Sebastiaan: “Gemixte teams zijn beter voor de sfeer én de kwaliteit van werk. Je merkt het aan alles.”

Diversiteit is geen KPI op papier, maar een keuze in gedrag: wie nodig je uit, wie geef je het woord, wie krijgt ruimte om te groeien. ECG helpt, juist doordat het routes vermenigvuldigt.

Toekomst: promotie, specialisatie en een open horizon
In de eerste jaren draait het om meegroeien met verantwoordelijkheid. Van analist die rekent en bouwt, naar associate die stuurt en structureert, en uiteindelijk naar VP die een sector kiest en relatiemanagement als tweede natuur ontwikkelt.

Jan: “Er wordt vooruitgekeken: wat mis je nog om volwaardig associate te worden? Dat proberen we bewust op te bouwen.”

Niki: “Feedbackmomenten met je sponsor of manager horen daarbij. Je krijgt zicht op je leerpunten en pakt die gericht op.”

De horizon is open. Sommigen blijven vijftien jaar, worden specialist of leider; anderen maken de overstap naar private equity of corporate development. Het ECG maakt die paden bewust en begaanbaar.

“Als student zou ik dit zéker doen”, besluit Sebastiaan. “Je stapt breed in, met een homebase én twee vensters op de rest.”

“Het is een netwerk-effect”, vat Niki samen. “Je leert veel nieuwe mensen kennen en krijgt snel inzicht in een breder palet aan producten binnen de bank.”

Jan glimlacht: “En het is gewoon leuk als je met leeftijdsgenoten achter je desk zit. Je hebt soms het idee dat je nog op school zit – zo voelt het hier vaak een beetje.”

Niki Geerts verhuisde voor haar studie naar Amsterdam en behaalde haar bachelor en master Econometrie, respectievelijk aan de UvA en de VU. Ze verdiepte zich in finance en ging beleggen. Na deelname aan een recruitmentevenement van ING, startte ze tijdens haar master met een stage bij M&A. Nog voordat ze afgestudeerd was, kreeg ze een aanbod voor een baan.

Sebastiaan Bogaards komt uit Amsterdam. Na de middelbare school vertrok hij naar Shanghai om werkervaring op te doen. Hij deed een bachelor International Business aan de RUG en liep onder meer een jaar stage bij ING’s Acquisition Finance MidCorporates. Deed een master Financial Management – Corporate Finance-track aan de VU. Liep stage bij een private-equity fonds maar miste de dynamiek van ING. Werkt nu bij Corporate Investments.

Jan Davidzon begon na zijn master Strategic Management aan de RSM bij ING Corporate Finance, waar hij nu als Analyst bij het M&A-team werkt. Tijdens zijn ECG-rotatie combineerde hij rotaties bij Debt Capital Markets en Equity Capital Markets. Zijn interesse in M&A ontstond tijdens een stage bij het corporate development team van chemie-distributeur Caldic, waar hij de dynamiek van overnameprocessen ontdekte. Na een succesvolle stage bij ING was de overstap naar het M&A-team een vanzelfsprekende volgende stap.

ING is Gold Partner van de M&A Community

Related articles